Zofia Nałkowska: Medailony

Tištěná verze právě v prodeji, elektronická verze ePUB a mobi vychází v říjnu 2012.

Koupit u Kosmasu! (paperback, mobi, ePub)

Koupit přes payhip! (mobi, ePub)

Koupit u nás! (paperback)

f

Osm krátkých povídek slavné polské spisovatelky je jednou z nejpůsobivějších knih o 2. světové válce. Polodokumentární formou, prostě a bez patosu, avšak strhujícím způsobem ukazuje na autentických příbězích obyčejných lidí promyšlenou zrůdnost masového vyhlazování Židů.

Sbírka povídek Medailony vyšla česky poprvé v roce 1950 v nakladatelství Melantrich, podruhé v roce 1984 společně s knihou Dům nad loukami v nakladatelství Odeon. Nyní vychází potřetí. Knihu přeložila Helena Teigová z polského originálu Medaliony vydaného roku 1946 (Czytelnik, Warszawa). Revizi překladu druhého a třetího českého vydání s přihlédnutím k pozdějším polským edicím provedla Helena Stachová.

Na obálce použito reprodukce obrazu Bohumila Kubišty Polibek smrti.

ISBN 978-80-904661-2-8 (paperback)

ISBN 978-80-904661-4-2 (ePUB)

ISBN 978-80-904661-5-9 (mobi)

Kniha byla vybrána mezi tři nejlepší knihy.

Tištěnou verzi výhradně distribuuje KOSMAS s.r.o.

Koupit lze přímo v internetovém obchodě Kosmasu nebo v každém dobrém knihkupectví (pokud ji ve vašem oblíbeném knihkupectví nemají, požádejte je, aby ji objednali u Kosmasu).

Doporučená koncová cena s DPH: 139 Kč (paperback), 129 Kč (ePUB, mobi)

96 stran

Knihkupci, objednávejte zde.

Zofia Nałkowska

(1884-1954) je známá polská spisovatelka a žurnalistka, autorka mnoha románů, povídek, básní i dramatu, držitelka několika ocenění. Ve svém rozsáhlém literárním díle se zabývala lidskými osudy, obzvláště osudy žen.

Anotace

Soubor osmi krátkých povídek slavné polské spisovatelky Zofie Nałkovské je jednou z nejpůsobivějších knih poválečné literatury. Polodokumentární formou, prostě a pravdivě ukazuje na příbězích obyčejných lidí proces vyhlazování Židů v koncentračních táborech v Polsku. Autorka vychází ze svědectví, jež vyslechla jako členka Komise pro vyšetřování nacistických zločinů od přeživších obětí. Na malém prostoru, bez patosu a moralizování, zachycuje zrůdnost fašismu a promyšlenost jeho metod sloužících k degradaci a likvidaci člověka. Povídky jsou přes svou úspornost a zdánlivou odtažitost velmi naléhavé a strhující. Vysokou mírou autenticity a věcným charakterem se blíží literatuře faktu, přesto je však zároveň každá z nich malým literárním skvostem. Ve čtenáři zanechávají smutný úžas nad tím, že „takový osud připravili lidem lidé“.

Ukázka textu

Děti v Osvětimi věděly, že mají umřít. K udušení v plynu vybírali ty menší, které se ještě nehodily na práci. Selekce se prováděla tak, že děti procházely jedno za druhým pod prutem zavěšeným ve výši jednoho metru a dvaceti centimetrů. Byly si vědomy závažnosti tohoto okamžiku, a proto se ty menší, jakmile se blížily k prutu, napřimovaly, vytahovaly na špičky, jen aby se hlavou dotkly prutu a vyhrály život.

Obsah

Profesor Spanner • 9

Dno • 23

Hřbitovní žena • 33

U trati • 43

Dwojra Zielona • 53

Víza • 65

Člověk je silný • 71

Dospělí a děti v Osvětimi • 81

Ediční poznámka • 91

Technické podrobnosti

Paperback:

Sazba písmem Regent II 10/12 bodů.

Ilustrace: reprodukce fragmentu olejomalby na obálce.

Rozměry: 107x148x8mm

Blok knihy: Papír Ecco Book Lux Cream 75 80gsm volumen 2,0. Černý tisk offsetem.

Obálka: Vazba měkká lepená. Papír obálky: Rives LINEAR Pale Cream 250g. Hnědočerný potisk offsetem barvou Pantone Black 4, celoplošný tiskový lak.

Vytiskla tiskárna Vězeňské služby České republiky VS Tisk.